BLOG

ODKRYJ SEKRETY UDANEJ ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ I ZRÓB DOBRE WRAŻENIE NA PRACODAWCY.

11 kwietnia, 2024

Rozmowa kwalifikacyjna, to etap procesu rekrutacyjnego, podczas którego pracodawca przeprowadza wywiad z potencjalnym przyszłym pracownikiem w celu oceny jego:
– umiejętności,
– doświadczenia zawodowego,
– motywacji,
– dopasowania do wymagań stanowiska pracy.

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest selekcja kandydatów i wybrania najlepszego spośród nich na dane stanowisko. Jest to więc szansa dla kandydata, aby jak najlepiej zaprezentować swoje:
– kwalifikacje,
– doświadczenie,
– umiejętności,
– motywację do podjęcia pracy w danej firmie i na danym stanowisku.

Rozmowa rekrutacyjna jest kluczowym momentem w procesie rekrutacji, podczas którego pracodawca i kandydat mają okazję bliżej się poznać, dlatego warto dobrze się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu lepiej zaprezentujesz swoją osobę, a tym samym zwiększysz szanse na otrzymanie oferty pracy.

Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w dobrym przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej:

 1. ZAPOZNAJ SIĘ Z OGŁOSZENIEM PRACY I WYMAGANIAMI DOTYCZĄCYMI STANOWISKA.
  Właściwe zrozumienie tego, czego firma oczekuje od Ciebie jako kandydata jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala Ci lepiej zrozumieć oczekiwania pracodawcy oraz dopasować Twoje umiejętności i doświadczenie do wymagań danego stanowiska pracy. Możesz pokazać, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.

Przykłady pytań:
Dlaczego zdecydowałeś się aplikować do naszej firmy?
Jakie doświadczenie zawodowe zdobyłeś dotychczas i jak możesz je wykorzystać w pracy u nas?
Jakie cele zawodowe chcesz osiągnąć pracując w naszej firmie na tym stanowisku pracy?
Jakie jest Twoje podejście do zdobywania nowych umiejętności i rozwijania się zawodowo?
Jak myślisz, jakie wyzwania będziesz musiał stawić czoła na tym stanowisku i jak zamierzasz je pokonać?

 1. ZBIERZ INFORMACJE O FIRMIE.
  Zbierz informacje zarówno formalne jak i nieformalne o firmie, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć działalność i kulturę organizacyjną firmy oraz pomoże w dostosowaniu swojego życiorysu i listu motywacyjnego do wymagań i oczekiwań pracodawcy.
  Informacje formalne, takie jak:  historia firmy, organizacja struktury, cele biznesowe, produkty czy usługi, pomagają zrozumieć, jak Twoje umiejętności i doświadczenie mogą przyczynić się do osiągnięcia celów tej firmy.
  Informacje nieformalne, takie jak: opinie pracowników na portalach branżowych, komentarze na forach dyskusyjnych czy informacje o reputacji firmy w branży, mogą dostarczyć cennych wskazówek na temat atmosfery w firmie, relacji między pracownikami czy stosunku pracodawcy do pracowników. Oczywiście do informacji nieformalnych należ podejść z dużym dystansem.

Przykłady pytań:
Jakie informacje na naszej stronie szczególnie Cię zainteresowały i dlaczego?
Kto należy do grona naszych klientów?
Jaką misję lub wizję ma firma?

 1. PRZYGOTUJ SIĘ DO ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ, DOTYCZĄCE TWOJEGO DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO ORAZ UMIEJĘTNOŚCI.
  Starannie przemyśl, jakie umiejętności i doświadczenie posiadasz, które są istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. Przypomnij sobie konkretne czynności, działania z poprzednich miejsc pracy, które potwierdzą Twoje kompetencje odpowiadające temu stanowisku.
  Warto zastanowić się, które umiejętności, będą istotne dla wykonywanej pracy. Zwróć uwagę na obejmujące takie aspekty jak:  komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów, kreatywność czy umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Przedstawienie tych umiejętności pomoże pracodawcy zrozumieć, w jaki sposób możesz przynieść wartość dodaną do organizacji i jak dobrze dopasujesz się do danej roli.

Przykłady pytań:
Jaka jest Twoja dotychczasowa ścieżka zawodowa i doświadczenie zawodowe?
Jakie osiągnięcia zawodowe możesz wymienić z poprzednich miejsc pracy?
W jakich projektach brałeś udział i jakie były Twoje dokładne zadania?
Jak rozwijała się Twoja kariera przez te lata?
Jakie umiejętności zawodowe są według Ciebie najważniejsze w tej pracy?
Z jakimi ludźmi nie lubisz pracować i jak sobie z tym radzisz?

 1. PRZYGOTUJ SIĘ MENTALNIE DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ.
  Jest to istotne, ponieważ mentalna gotowość pomoże Ci lepiej poradzić sobie ze stresem i napięciem podczas rozmowy, to sprawi, że będziesz bardziej skoncentrowany, pewny siebie i elastyczny w odpowiadaniu na pytania rekrutera, a tym samym zrobisz dobre wrażenie.
  Ważna jest praca nad pewnością siebie oraz wiarą w siebie i swój potencjał zawodowy.
  Zachęcam Cię do zapobiegania stresowi już na etapie przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, będąc dobrze przygotowanym, możesz zminimalizować jego oddziaływanie.

Proponuję ćwiczenia:
* Ćwiczenie oddechowe: Usiądź wygodnie na krześle z prostym kręgosłupem. Zamknij oczy i skup się na oddechu. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów, starając się skoncentrować na tym, jak powietrze wchodzi i wychodzi z twoich płuc. To pomoże ci uspokoić się i zrelaksować przed rozmową.
* Ćwiczenie relaksacyjne: Wykonaj kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak rozciąganie mięśni karku, ramion i pleców. Skoncentruj się na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych, zaczynając od stóp i stopniowo przechodząc w górę ciała. To pomoże ci się zrelaksować i uwolnić napięcie przed rozmową.

 1. ZADBAJ O ODPOWIEDNI STRÓJ.
  Ubierz się odpowiednio do panującego dress codu w firmie, w której przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna.
 2. BĄDŹ PUNKTUALNY
  Sprawdź, jak możesz dostać się do miejsca rozmowy i staraj się być na miejscu przynajmniej kilka minut przed umówionym czasem.

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej może być czasochłonne, ale zdecydowanie się opłaca, gdy widzisz pozytywne rezultaty i otrzymujesz pracę, której szukałeś.

Jeżeli nie chcesz, aby rozmowa kwalifikacyjne sprawiła Ci wiele stresu, nie musisz się martwić – jestem tu, aby Ci pomóc!
Mam dla Ciebie specjalną ofertę – „Konsultację PRZYGOTOWANIE DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ”  – jako doświadczony doradca zawodowy, pomogę Ci się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej, razem przećwiczymy wszystkie ważne pytania oraz zapoznam Cię z najpopularniejszymi technikami odpowiedzi, abyś mogła/mógł poczuć się pewniej i być gotowa/y na każde wyzwanie podczas spotkania z pracodawcą.

Nie trać okazji, aby zwiększyć swoje szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym.
Zawsze warto być dobrze przygotowanym!