BLOG

JAK RADZIĆ SOBIE Z PRESJĄ OTOCZENIA I OCZEKIWANIAMI WOBEC ZMIANY ZAWODOWEJ?

25 stycznia, 2024

Jednym z czynników, które utrudniają zmianę zawodową to presja społeczna lub presja otoczenia, która wynika z oczekiwań innych osób dotyczących Twojej kariery zawodowej. Oczekuje się od Ciebie, że będziesz realizować się zawodowo na wysokim stanowisku, zarabiać dużo pieniędzy, mieć prestiżową pracę lub spełniać inne społeczne standardy sukcesu zawodowego, które niekoniecznie są zgodne z Twoim celem zawodowym lub nie do końca z Tobą rezonują.
Presja społeczna wobec zmiany zawodowej może wynikać z różnych czynników, takich jak tradycje rodzinne, normy społeczne, porównywanie się z innymi ludźmi czy presja grupy rówieśniczej. Często te oczekiwania wpływają na Twoje decyzje zawodowe, nawet jeśli nie są one zgodne z Twoimi własnymi pragnieniami i pasjami.
Presja społeczna wobec zmiany zawodowej może być negatywnym doświadczeniem, co może prowadzić Cię do: niezadowolenia, niskiej samooceny, stresu i frustracji. Może również ograniczać  możliwości eksploracji innych dziedzin i odkrywania Twojego prawdziwego powołania.

Presja społeczna często dotyczy kobiet, nadal możemy spotkać się z  przekonaniem, że powinna skupić się głównie na roli żony i matki, a zmiana zawodowa może być postrzegana jako zaniedbanie rodzinnych obowiązków. Przekonanie to często wynika z tradycyjnych norm i oczekiwań społecznych dotyczących płci i ról płciowych.

Warto jednak zauważyć, że nawet w społeczeństwach, gdzie zmiana zawodowa kobiety jest akceptowana, nadal mogą istnieć pewne przekonania dotyczące preferowanych branż lub zawodów dla kobiet. Na przykład, pewne zawody, takie jak pielęgniarka, nauczycielka czy postać w sektorze opieki nad dziećmi, mogą być nadal uznawane za bardziej „kobiece” lub odpowiednie dla płci żeńskiej.

Wiele z tych przekonań społecznych jest wynikiem stereotypów związanych z płcią i tradycyjnych ról płciowych. Wkraczanie kobiet w tradycyjnie męskie zawody lub posady,  takie jak inżynieria, informatyka czy polityka, nadal może napotykać opory i negatywne przekonania społeczne. Jednak wiele kobiet staje się wzorem i inspiracją dla innych, pokazując, że kobiety mogą odnosić sukcesy w różnych branżach i zawodach.

Jak sobie radzić z presją społeczną i presją otoczenia?

Nie zawsze jest to łatwe zadanie, ale istnieje kilka strategii, które mogą Ci pomóc.

Zdefiniuj swoje cele zawodowe.
Zastanów się, co naprawdę chcesz osiągnąć w swojej karierze?
Jaki jest Twój cel zawodowy?
Jak zamiana zawodowa wpłynie na moje poczucie satysfakcji i spełnienia zawodowego?
Odpowiadając sobie na istotne pytania skupisz się na tym, co ważne dla Ciebie, zamiast na oczekiwaniach innych ludzi.
Jeżeli masz problem lub trudność z samodzielnym ustaleniem celu zawodowego to skorzystaj z pomocy fachowca np. mentora.

Ustanów granice.
Naucz się mówić „NIE” i ustanawiać granice wokół Twojej pracy, edukacji, osiągnięć. Skoncentruj się na tym, co jest dla Ciebie ważne i pozytywnie wpływa na Twój komfort psychiczny. Nie musisz spełniać wszystkich oczekiwań innych ludzi.

Wycisz wewnętrzne głosy krytyki.
Zapewniaj siebie, że jesteś wystarczająco dobra/dobry, niezależnie od tego, co myślą inni, jest to kluczowy element radzenia sobie z presją społeczną. Pracuj nad wyeliminowaniem negatywnych myśli i zastąp je pozytywnymi, które dadzą Ci siłę i bodziec do działania.

Praktykuj samoakceptację.
Akceptuj siebie w pełni i nie porównuj się do innych. Każdy ma swoje własne cele i drogę do sukcesu. Cenienie swoich osiągnięć i postępów bez porównywania się do innych może pomóc Ci radzić sobie z presją społeczną.

Szukaj wsparcia.
Poszukaj osób, które rozumieją Twoje wyzwania i mogą Cię wesprzeć. Może to być mentor, przyjaciel, rodzina lub nawet grupa wsparcia dotycząca kariery zawodowej. Wspólne dzielenie się doświadczeniami i radami może być bardzo pomocne.
W przypadku wsparcia eksperta doradzi on i wesprze Cię w transformacji negatywnych przekonań i blokad, dzięki czemu znajdziesz w sobie siłę do rozpoczęcia procesu zmiany zawodowej.

Pamiętaj, że największe znaczenie ma to, co Tobie sprawia satysfakcję, zadowolenie i spełnienie. Kariera zawodowa powinna być zgodna z Twoimi wartościami, zainteresowaniami i celami zawodowymi i życiowymi. Podejmuj decyzje świadomie, samodzielnie i szczerze ze sobą. Nie pozwól, aby presja społeczna i oczekiwania innych osób zdominowały Twoje życie zawodowe, a zmiana zawodowa była tylko z powodu oczekiwań innych ludzi, nawet tych najbliższych.

#doradztwozawodowe #mentor #mentoring #przekonania #presjaspoleczna #presjazawodowa